fixatív 100g

Kód: 014260000000
Neohodnotené
€4,70 / ks €3,92 bez DPH
Skladom

s UV filtrom, na fixáciu kresieb ceruzkou, uhlom, pastelom, kriedou

Detailné informácie

Podrobný popis

Fixatív je roztok (tekutý alebo spray), ktorý zaistí aby sa kresby pastelom, kriedami, uhlíkom a podobnými prašnými materiálmi nerozmazávali. Obrázok sa po jeho aplikácií a zaschnutí nebude rozmazávať, a zároveň UV filter, ktorý fixatív obsahuje, zaisťuje svetlostálosť farieb. To znamená, že odtiene farieb na obrázku časom nevyblednú.

Fixatív je rozpúšťadlový roztok vhodný živici slúžiaci k fixácií povrchu kresieb. Zabraňuje zotieraniu kresieb z podkladu a obmedzuje ich oter. Kresbu zafixuje tak, že povrch po zaschnutí nebude možné rozmazať ani gumovať.

Sprej sa aplikuje rovnomerným jemným krížovým nástrekom na kresbu zo vzdialenosti asi 20 až 30 cm v jednej alebo viacerých vrstvách. Fixatív v tekutej forme môžete aplikovať fixírkou či opatrne štetcom (na zadnú stranu kresby). S fixatívom je vhodné pracovať vonku alebo v dobre vetranej miestnosti. Je vhodné si postup a fixáciu najskôr vyskúšať nanečisto, aby sme v prípade potreby zabránili zničeniu originálnej kresby. Vrstva fixatívu s UV filtrom môže čiastočne ovplyvniť konečný vzhľad kresby či maľby.

Pokiaľ je treba kresbu fixovať, nepoužívajte perá, popisovače, fixy, nakoľko sa písacie prostriedky po aplikácií rozpijú alebo zmenia farbu. Pri niekoľkonásobnej aplikácií fixatívu či väčšej vrstve kresba stmavne, takže obrázok získa väčšiu hĺbku.

Pri aplikácií na nerovný povrch je potreba aplikovať nástrek vo viacerých vrstvách a v rôznych smeroch, tak aby vrstvou fixatívu bol prekrytý celý povrch maľby.

Fixatív po aplikácií na tenší podklad môže presiaknuť, preto pod kresbu dejte ako podložku čistý papier alebo kartón. Fixovať kresbu môžete aj po častiach. Aby ste si nerozmazali už hotovú časť kresby, môžete ju zafixovať a pokračovať ďalej v tvorbe. Je možné kresliť na zafixovanou časť ale zafixovanou časť už nie je možné gumovať. Fixovať povrch kresby môžete aj v niekoľkých vrstvách, predtým je však nutné prvý nástrek nechať odpariť a zaschnúť.

Na maľby akrylovými či olejovými farbami principiálne nemá zmysel fixatív používať, pretože ich povrch je po zaschnutí už vode a oteru odolný. U maľby temperovými či vodovými farbami aplikácia vrstvy fixatívu môže zabrániť neskoršiemu rozmývaniu vodou. Napr. bavlnené tričko dekorované tekutými vodovými farami zafixovanými silnejšou vrstvou fixatívu môžete opatrne vyprať bez výraznejšieho poškodenia maľby na látke.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo registrujte.

Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie