krakelovací lak

Kód: 1201310
Zľava
Neohodnotené
€3,90 –36 %
krakelovací lak
€3,90 –36 % €2,50 / ks €2,08 bez DPH

objem 100ml

Detailné informácie

Podrobný popis

Vodou riediteľný medzivrstvový lak na krakelovanie sa používa na vytvorenie praskavého účinku na vrchnú vrstvu náteru, tzv. krakelovanie.

Krakelovací lak je založený na vysoko kvalitnej dovážanej arabskej gumy. Môžete ho použiť ako jednokrokové krakelovanie alebo dvojkrokové spárované s alkoholovým lakom šelak.
 

  • Jednokrokové krakelovanie

Nanáša sa medzi dve vrstvy akrylovej farby s časovým krokom 40 minút. Po uschnutí vrchnej vrstvy akrylovej farby sa stane farba spodnej vrstvy viditeľnou cez vzniknuté praskliny. Nanáša sa spravidla štetcom alebo špongiou. V tomto prípade bude smer trhlín vo farbe zodpovedať smeru natierania štetcom pri nanášaní laku a hrúbka trhlín bude závisieť od hrúbky vrchnej vrstvy laku - čím je vrstva laku hrubšia, tým je hrubšia výsledná prasklina. Pri aplikácii valčekom alebo špongiou bude prasklina jemnejšia a náhodne nasmerovaná. Ak nanášate farbu, skúste náter vykonať na jednom mieste iba raz, aby ste zabránili nahromadeniu veľkej vrstvy farby.

Po zaschnutí povrch zafixujte bežným akrylovým lakom.

Krakelovací lak je zaujímavý na použitie v kombinácii s tenkou akrylovou embosovanou pastou. V tomto prípade sa pasta kladie na vrch laku tenkou vrstvou pomocou špachtle v rovnakom časovom stupni. V závislosti od hrúbky vrstvy pasty a laku bude povrch po vyschnutí pokrytý trhlinami rôznych hrúbok. Veľkosť vytvorených trhlín a rýchlosť sušenia je možné zvýšiť pomocou sušiča na vlasy. 

  • Dvojkrokové krakelovanie

Vyzerá to ako mriežka tenkých trhlín na povrchu obrázka alebo náteru jednoduchého alebo kovového tieňa.

Na vytvorenie dvojkrokového krakelovania sa prvá vrstva aplikuje alkoholovým šelakovým lakom. Lak na šelaky sa nanáša v 2 až 3 vrstvách s úplným vysušením každej vrstvy. Alkoholový lak rýchlo zaschne za 15-30 minút.

Po úplnom zaschnutí šelakového laku sa naň nanesie pomerne silná vrstva laku na krakelovanie. Potom, čo sa na povrchu objavili viditeľné praskliny, sú prepísané niečím, čo sa na základe toho nezhoduje so žiadnym lakom. Môže to byť umelecká olejová farba alebo vosk.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: